Śledź nas na:

Diagnoza ortoptyczna niemowląt

Diagnoza ortoptyczna niemowląt

Diagnoza ortoptyczna niemowląt

O badaniu ortoptycznym opowiada: dr n.med. Agnieszka Rosa, która specjalizuje się w diagnozie ortoptycznej niemowląt, małych dzieci oraz dzieci z niepełnosrawnością.

Badanie tej grupy pacjentów dzieci różni się znacząco od badania ortoptycznego dzieci starszych pod wieloma względami :

  1. Oceniam nie tylko same oczy, ale ogólny rozwój dziecka. Wzrok jest silną determinantą rozwoju małego człowieka, ale nie jedyną. Sposób w jaki dziecko patrzy, nawiązuje kontakt wzrokowy , komunikuje się z drugim człowiekiem wiele mówi o jego rozwoju poznawczym oraz wzrokowym. Oceniam sposób chwytania, pracy rąk, manipulacji, który dostarcza informacji o mechanizmach organizacji i integracji sensorycznej dziecka.

  2. Na ocenę wzroku składa się: ocena parametrów wzrokowych, tj.: ostrość wzroku, refrakcja, akomodacja, konwergencja, wodzenie, jakość i symetryczność fiksacji, poziom rozwoju widzenia obuocznego, funkcjonalne pole widzenia, oraz ocena funkcjonalna wzroku dziecka, czyli mówiąc najogólniej jak dziecko funkcjonuje wzrokowo – poznawczo-motorycznie na potencjale który posiada.diagnoza-dziecieca

  3. Wczesna diagnostyka problemów wzrokowych głównie u dzieci z zezem, niedowidzeniem, słabowidzeniem, oczopląsem jest niezwykle istotna. Nie należy czekać, im wcześniej zdiagnozujemy problem tym lepiej. Wokół „czekania” jest wiele mitów. Często słyszę w gabinecie, że krąży wśród różnych specjalistów przekonanie, że dziecko może zezować do 1 r.ż., 3 a nawet 5 r.ż. Nic bardziej mylnego! Zez fizjologiczny występuje do 3 miesiąca życia, po tym czasie mówimy już o patologii. Zez w tym wieku może mieć wiele przyczyn i należy jak najszybciej postawić właściwe rozpoznanie.

    pytanie

    Czy diagnostyka ortoptyczna wystarczy? Oczywiście nie! W szczególności kiedy dotyczy małego pacjenta. Dlatego współpracujemy z okulistami, neurologami z całej Polski, często polecając Rodzicom najlepszego specjalistę dla ich Maluszka.

  4. Na samej diagnozie się nie kończy… Moi mali Pacjenci i ich Rodzice otrzymują szereg zaleceń jak pracować w domu, jak rozwijać widzenie i umiejętności wzrokowo-poznawczo-motoryczne u swojego dziecka.

    Pamiętajmy! nawet najlepsza terapia wzroku w gabinecie u małego dziecka nie jest w stanie zastąpić codziennej, właściwej stymulacji wzroku i rozwoju dziecka wykonywanej przez Rodziców. Dlatego traktujemy Rodzica jako partnera w procesie terapii. Jeżeli jest taka potrzeba, uczymy co i jak należy wykonywać w domu, aby właściwie pobudzać i stymulować rozwój dziecka.

    najlepsi-rodzice

  5. Kiedy należy przeprowadzić diagnozę ?
    Z oceną parametrów wzrokowych nie należy szczególnie zwlekać, w szczególności kiedy samego rodzica „coś” niepokoi oraz:
    • u dzieci z grupy ryzyka (wcześniaków, niska masa urodzeniowa, trudności okołoporodowe)

    • kiedy obserwujesz zeza po 3-4 miesiącu życia u swojego dziecka (nie czekaj z konsultacją okulistyczną!)

    • dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego po 8 tygodniu życia

    • u dziecka rozwinął się oczopląs

    • jest po operacji zaćmy

    • obserwujesz opóźniony rozwój psycho-ruchowy w pierwszym roku życia

    • dziecko zaczęło ustawiać asymetrycznie głowę ( wskazane badanie po 6 miesiącu życia)

    • urodziło się z wadą rozwojową, genetyczną lub inną formą niepełnosprawności (wskazane badanie po 6 miesiącu życia, po wcześniejszej konsultacji okulistycznej)

    • masz zalecenie takiej konsultacji od innego specjalisty